Naše motto: aby sa nikto necítil osamelý…

Tohtoročná Vojenská päťdesiatka turistov nesklamala

TRENČÍN – JANKOV VŔŠOK – Pri príležitosti osláv oslobodenia Trenčína sovietskou a rumunskou armádou sa 8. apríla uskutočnil 42. ročník turistického pochodu Vojenská päťdesiatka. Každý rok ho organizujú KST DUKLA a KST TTS v Trenčíne. Organizačne toto podujatie na cieľovom mieste – pri Pamätníku SNP na Jankovom vŕšku pri Uhrovci organizačne podporil trenčiansky Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OblV SZPB). Finančne podujatie podporil aj Klub vojenských veteránov v Trenčíne.

Súčasťou päťdesiat – kilometrového pochodu z Trenčína na Jankov vŕšok je aj absolvovanie 25-km trasy z Krásnej Vsi a od jubilejného 40. ročníka sú pre turistov pripravené aj tri kratšie trasy – 17, 15 a 10 – kilometrová z Karolintálu na Jankov vŕšok. Na hlavnú trasu vyrazili zaevidovaní turisti od Sokolovne z Trenčína ráno o siedmej hodine. Tí, ktorí si vybrali dvadsaťpäť-kilometrovú trasu, sa odviezli autobusom do Krásnej Vsi. Odtiaľ sa po registrácii vybrali na túru, aby absolvovali – ako to potvrdzujú mnohí turisti, ktorí sa pochodu zúčastňujú pravidelne – ten najkrajší úsek vojenskej päťdesiatky – z Krásnej Vsi do Dubničky. S nadšením o tejto č asti trasy vždy hovoria aj tí, ktorí sa na túru vybrali- po prvý raz – oceňujú krásne výhľady do okolia a zaujímavé prírodné scenérie. Autobus po vysadení turistov v Krásnej Vsi pokračoval do Karolintálu, kde odviezol turistov na spomínané skrátené trasy.

Slniečkom rozžiarený Jankov vŕšok vítal turistov
Počasie sa v dopoludňajších hodinách napokon vyjasnilo. A keď prví turisti pred pätnástou hodinou prichádzali do cieľa, vítalo ich slniečkom rozžiarené priestranstvo pred hotelom Partizán, stánok s občerstvením a chutným gulášom a lavičky lákali na oddych. V chodbičke, ktorou sa vstupuje do múzea, organizátori zaznamenávali príchody turistov a každému dali upomienkové predmety. Dobre padla aj ponúknutá šálka teplého čaju. Počas čakania na ostatných turistov si záujemcovia mohli pozrieť expozíciu múzea, udržiavané partizánske bunkre, alebo mauzóleum v mohyle pamätníka.

Pietna spomienka na vojnové obete
Každý rok sa vojenská päťdesiatka končí pietnou spomienkou a kladením vencov pri pamätníku. Takto si turisti popri športovom výkone uctia aj pamiatku padlých v druhej svetovej vojne a obete z okolitých obcí, ktoré tu zanechávali po sebe nemeckí vojaci. Mstili sa obyvateľstvu za pomoc partizánom zabíjaním a vypaľovaním obydlí.
Tohtoročný pochod absolvoval na trase z Krásnej Vsi aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, ktorý tiež položil veniec k pamätníku. V delegácii na pietnom akte nechýbali – za organizačný výbor pochodu Janka Salviany, predseda trenčianskeho OblV SZPB Ján Holička, predsedníčka ZO SZPB z Bánoviec nad Bebravou Emília Peťovská. Za vojakov, ktorí sa zúčastnili vojenskej päťdesiatky, veniec k pamätníku položil veliteľ brigády bojového zabezpečenia Veliteľstva pozemných síl OS SR v Trenčíne plk. Ing. Jozef Ševčík.

Vojenskú päťdesiatku zdolala aj dvojica turistov z Budapešti
A ako za organizačný výbor hodnotí turistický deň Janka Salviany? Podľa nej bol tohtoročný 42. ročník Vojenskej päťdesiatky úspešnejší ako minuloročný. „Zúčastnilo sa ho 213 turistov. Z toho 64 bolo profesionálnych vojakov. Najdlhšiu – 50 km trasu si zvolilo 57 účastníkov. Trasu z Krásnej vsi do cieľa prešlo 41 a tri najkratšie 51 turistov. Dodala tiež, že najmladším mužským turistom bol 12 – ročný Tomáš Hugo, ktorý zdolal 25 kilometrov a najmladšia ženská turistka – 13 – ročná Erika Hubčíková prešla 15 km. Najstarším účastníkom bol 82 – ročný Ferko Macka. A najstaršou odvážnou ženou bola Erika Gelienová. Janka Salviany tiež dodala, že podľa registrácie prišli vojenskú päťdesiatku pokoriť turisti z Čadce, Považskej Bystrice, Ilavy, Myjavy, Novákov, Nových Zámkov, Púchova, Bratislavy, Margecian, Senca, Hlohovca a Topoľčian. Janka Salviany nezabudla spomenúť, že – „cestu do Trenčína meral a Vojenskú päťdesiatku prišiel zdolať aj párik zahraničných turistov – z Budapešti. „Patrí sa spomenúť aj najrýchlejšieho bežca Samuela Valúcha z Dubnice nad Váhom, ktorý štartoval o 6,40 h na 50 km trasu a v cieli bol o 12,20 h. To je čistý čas 5 h a 40 min. „Všetkým zúčastneným sa chcem v mene organizátorov poďakovať a spoločne sa tešme na 43. ročník Vojenskej päťdesiatky – 14, apríla 2018,“ pozvala Janka Salviany potenciálnych turistov na nové budúcoročné dobrodružstvo.

Text a foto: Oľga Kajabová


RUBRIKY


Archív
ZV SR – Webstránka
Ročenka
Najnovšie číslo ročenky
Vojenský veterán... ARCHÍV ROČENIEK
Babinec
Sekcia žien pri KVV Trenčín
KRONIKA 2016
Vojenská päťdesiatka
História vojenského pochodu od Pamätníka umučených na trenčianskej Brezine až po Pamätník Slovenského národného povstania na Jankovom vŕšku...