Naše motto: aby sa nikto necítil osamelý…

Trenčianski vojenskí veteráni navštívili Liptovský Mikuláš


LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – V minulom roku sa Kluby vojenských veteránov v Trenčíne a Liptovskom Mikuláši dohodli na vzájomnej spolupráci. Výsledkom bolo pozvanie Liptákov do Trenčína. A v tomto roku Trenčania 18. júla navštívili Liptovský Mikuláš.

Neprekážala ani uzavretá cesta pod Hradom Strečno

Náladu účastníkom zájazdu na Liptov nepokazila ani situácia na ceste pod hradom Strečno, ktorá – ako o tom už niekoľko dní informovali médiá – bola uzavretá kvôli čisteniu skalného brala, na ktorom stál hrad, aby úlomky kameňov nepadali na autá prechádzajúce po ceste. Preto vodiči dočasne museli túto časť trasy obchádzať.

Návšteva rodného domu Andreja Hlinku

Cestou sa zastavili v Černovej pri Ružomberku, aby si pozreli rodný dom – múzeum slovenského národovca Andreja Hlinku. Po prehliadke nastúpili do autobusu no po niekoľkých minútach opäť vystupovali. Predseda klubu a vedúci zájazdu v jednej osobe – Ján Skyba zavelil – vystúpiť a ide sa do koliby – na obed. Koliba bola veľká, pekná a veru aj obed stál za to. Takto občerstvení po spoločnom fotení nastúpili do autobusu a teraz sa už – neprerušujúc cestu – viezli do Liptovského Mikuláša.

Privítanie v klube bolo srdečné

V cieli už čakal predseda klubu Peter Kramarčík, ktorý dokonca našiel vhodné miesto na zaparkovanie autobusu. Všetci sa presunuli do priestorov klubu, kde sa stretli aj s ďalšími členmi. Pred prehliadkou mesta sa ešte občerstvili, zahnali smäd, predsedovia klubov si navzájom odovzdali darčeky a upomienkové predmety a porozprávali sa o klubových radostiach i starostiach.

Počasie našťastie prialo

Návšteva mala pokračovať prehliadkou historických častí Liptovského Mikuláša. Pred informačným centrom už čakala sprievodkyňa, ktorá výletníkov pozvala na prechádzku po pešej zóne a upozorňovala na historické a z hľadiska architektúry zaujímavé budovy a iné pozoruhodnosti. Po krátkom oddychu na lavičkách v parku ich zaviedla k Múzeu Janka Kráľa. Tu sa s ňou rozlúčili a išli do múzea.

Aj Jánošíkov dereš ste mohli vysúšať

Privítala ich sprievodkyňa v dobovom kostýme. Nezabudla pripomenúť, že Liptovský Mikuláš si v tomto roku pripomína 340 rokov odvtedy ako sa stal sídlom Liptovskej stolice. Prehliadka sa začala, nie inak ako v podzemí v mučiarni, kde bol aj dereš, na akom bol v r. 1713 mučený a potom odsúdený na smrť legendárny zbojnícky kapitán Juro Jánošík. Nasledovala prehliadka zaujímavostí z bohatej 730-ročnej histórie Liptovského Mikuláša, ktorý sa v minulosti preslávil garbiarstvom a ďalšími remeslami.
Potom sa všetci znova presunuli do klubových priestorov, kde si v spoločnosti priateľov posedeli, porozprávali sa o klubových záležitostiach, vymenili si skúsenosti z klubovej činnosti, oddýchli si pri dobrej káve, porozprávali sa, až nastal čas rozlúčky. Ešte spoločná fotografia pre spomienku na príjemne strávený deň, rozlúčka a vydali sa na cestu domov. Z Trenčína do Mikuláša išli obchádzkou na Prievidzu a naspäť pre zmenu na Terchovú.

Text a foto: Oľga Kajabová


RUBRIKY


Archív
ZV SR – Webstránka
Ročenka
Najnovšie číslo ročenky
Vojenský veterán... ARCHÍV ROČENIEK
Babinec
Sekcia žien pri KVV Trenčín
KRONIKA 2016
Vojenská päťdesiatka
História vojenského pochodu od Pamätníka umučených na trenčianskej Brezine až po Pamätník Slovenského národného povstania na Jankovom vŕšku...